İMAR BARIŞI DANIŞMANLIĞI

Ruhsatsız ve ruhsata aykırı inşa edilmiş konut, dükkan ya da bina gibi yapılarınızı yapı kayıt belgesine başvurarak kayıtlı hale getirebilir, kat mülkiyetine geçebilirsiniz. Bu sayede hakkınızdaki tüm yıkım kararları ve para cezaları silinecektir. İmar barışına e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapılmaktadır. Başvurudan önce gerekli olan tüm tespitleri içeren teknik rapor hizmetimiz ve danışmanlık için bizi 0216 545 48 66 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.Son başvuru 31 Ekim 2018!

İmar Barışı danışmanlığı hizmetimiz için bizi 0216 545 48 66 nolu telefonumuzdan arayabilir ve teknik rapor hazırlatabilirsiniz.

İmar Barışı Teknik Raporu Başvuru Formu

Bina Adresi *


İmar Barışı ve Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı bir binam var, imar barışına nasıl başvurabilirim?

Yapının maliki veya vekiliyseniz e-devlet sistemi üzerinden 31/10/2018 tarihine kadar başvurunuzu yapı kayıt belgesi formunu doldurarak yapabilirsiniz.

Ruhsatsız ve ruhsata aykırı inşa edilmiş konut, dükkan ya da bina gibi yapılarınızı yapı kayıt belgesine başvurarak kayıtlı hale getirebilir, kat mülkiyetine geçebilirsiniz. Bu sayede hakkınızdaki tüm yıkım kararları ve para cezaları silinecektir. İmar barışına e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapılmaktadır. Başvurudan önce gerekli olan tüm tespitleri içeren teknik rapor hizmetimiz ve danışmanlık için bizi 0216 545 48 66 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

İmar mevzuatına aykırı yapıların kaydedilmesi için oluşturulan elektronik bir yazılım sistemidir. Sistem üzerinde alacağınız yapı kayıt belgesi yapınızın yasal statüye sahip olmasını sağlayacaktır.

Yapı kayıt belgesi başvurusu yapmadan cevaplanması gereken soruları ve ihtiyacınız olan bilgileri sizin için derledik;

 • Binanız tamamen ruhsata aykırı mı inşa edilmiş, yoksa ruhsata aykırı kısımları mı var ?

Yapı ruhsatınız yoksa toplam yapı alanı ölçülüp yapı kayıt belgesi formunda beyan edilmesi gerekmektedir. Yapı ruhsatınız ve yapı kullanma izin belgeniz var ama ruhsata aykırı kısımlar bulunmakta ise aykırı olan kısım dahil toplam kullanım alanı beyan edilir. İskanlı binalarda aykırılık hangi bağımsız bölüm ile ilgili ise o bölüm maliklerinin, ödenmesi gereken bedeli ödemesi koşuluyla kendi bağımsız bölümü için yapı kayıt belgesi alması mümkündür.

 • Binanızın kullanım fonksiyonu ve kapsamı nedir ?

Bu konu yapı kayıt belgesinin bedelinin belirlenmesinde önem taşımaktadır. Tebliğde, konut kullanımı ve ticari kullanım olarak iki kullanım fonksiyonu belirlenmiş, buna göre konut fonksiyonlu yapılarda yapı alanı bedeli ve arsa payı bedelinin toplamının yüzde üçü (%3), ticari fonksiyonlu yapılarda yapı alanı bedeli ve arsa payı bedelinin yüzde beşi (%5) yapı kayıt belgesi ücreti olarak tahsil edilecektir.

 • Arsanızın emlak vergi değeri nedir ?

Arsanızın yüzölçümünü tapu senedi belgenizden edinebilirsiniz, emlak vergi değerini ise bağlı olduğu belediyeden alabilirsiniz. Yapı kayıt belgesi bedelinin hesaplanmasında birim emlak vergi değeri üzerinden arsanızın hesaplanan toplam değeri kullanılacaktır.  Bağımsız bölümlü yapılarda bağımsız bölüme ait arsa payı dikkate alınır.

 • Binamın yapı sınıfını nasıl belirleyeceğim ?

Yapının yaklaşık maliyet bedeli belirlenirken birim maliyet bedeli aşağıdaki listeye göre hesaplanır;

1) Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/ m2

2) 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/m2

3) 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000 TL/m2

4) 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL/m2

5) Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2000 TL/m2

6) Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 100.000 TL/MW)

 • Ada – Parsel ve yüzölçümü bilgilerinizi nasıl bulabilirsiniz?

Yapı kayıt sistemine bilgilerinizi eksiksiz girebilmenizi için ada –parsel ve arsa yüzölçümü bilgilerine ihtiyacınız var. Ada-parsel bilgileriniz tapu senedinizin sol-üst, yüzölüçümü bilginiz ise sağ-üst köşesinde yer almaktadır.

 • Yapımın kullanım alanını nasıl hesaplarım? Ruhsata aykırılığı nasıl tespit edebilirim?

Yapınızın kullanım alanının ve aykırılığın kapsamının doğru hesaplaması ve doğru beyan edilmesi büyük önem taşımaktadır. Sistem tamamen yapı malikinin beyanı üzerine çalışmaktadır. Bu sebeple herhangi bir kurum ya da şirkete tespit yaptırmak zorunda değilsiniz. Ancak yasal ve ruhsatsız kısımların tutarlı bir şekilde ölçümlenmesi, tespit edilmesi ve fotoğraflanmasını içeren kapsamlı teknik rapor hizmetimizin tercih edilmesinin bir gereklilik olduğunu düşünmekteyiz.

Bu bilgileri topladıktan sonra e-devlet sisteminden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili bölümünde aşağıdaki bilgileri girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz;

 • Kişisel bilgileriniz
 • Yapının kapsamı
 • Yapının kullanım amacı
 • Adres bilgileri
 • Ada parsel bilgisi
 • Toplam yapı alanı
 • Toplam bağımsız bölüm sayısı
 • Konut veya işyeri sayısı
 • Emlak (Arsa) vergi birim değeri
 • Arsa yüzölçümü
 • Yapı sınıfı
 • Aykırı kısımların tarifi ve fotoğrafları